Saját dolgozók duális képzésének szocho-kedvezménye

A saját dolgozóval kötött szakképzési munkaszerződéseket érintő, 2025. január 1-jén hatályba lépett Szocho tv.-módosítással kapcsolatban a beérkezett kérdések alapján kiegészült tájékoztatót alább  csatolva megtalája.

A tájékoztatóba újonnan belekerült kérdés-válaszok az alábbiak:

Meddig jár a 12 havi kedvezmény a saját munkavállaló után, ha pl. 2025. január 20-án indul a szakirányú oktatás, és 2026. március 25-én van vége. Meddig tart a 12 hónap?

A szocho-kedvezmény 12 hónapra érvényesíthető, de ez nem azt jelenti, hogy 365 napra jár, hanem azt, hogy a szocho-kedvezmény érvényesítése 12 hónapot érinthet.

Így, ha például egy szakképzési munkaszerződés megkötésére úgy kerül sor, hogy az első hónapban csak kevés szocho-kedvezmény érvényesíthető, és a szakirányú oktatás hossza meghaladja a 12 hónapot, nem érdemes az első érintett hónapra szocho-kedvezményt érvényesíteni. A kérdésben szereplő esetben, ha a duális képzőhely január 20-31-re veszi igénybe a szocho-kedvezményt, úgy december az utolsó hónap, amikor érvényesítheti.

  1. Amennyiben a munkavállaló a szakirányú oktatást követően nem tesz szakmai vizsgát, ebben az esetben a képzés során a szakképzési munkaszerződéses jogviszonyában foglalt bérét nem terhelő munkáltatói adót szintén önellenőrzés során vissza kell fizetnie a munkáltatónak egy összegben?

Kizárólag a duális képzőhely által ily módon jogosulatlanul igénybe vett szocho-kedvezményre vonatkozik a Szocho. tv. 17/A. § (2) bekezdésében foglalt szűkítő rendelkezés, ezért a visszafizetési kötelezettség is kizárólag erre terjed ki, azaz a Szocho tv. 17/A. § (1) bekezdés a) pontja alapján igénybe vett szocho-kedvezményre. A szakképzési munkaszerződés szocho-mentességét azonban a Szocho tv. 5. § (1) bekezdésének ea) pontja biztosítja, így azzal kapcsolatban nem keletkezik visszafizetési kötelezettség.

Tájékoztató_Szocho_tv_mód_20250214