Az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a mesterséges intelligencia (MI) iránti érdeklődés, hiszen a technológia fejlődése számos területet érint és befolyásol. Ezúton szeretnénk a szíves figyelmébe ajánlani néhány mesterséges intelligenciáról szóló cikket:
Magyarország első mesterséges intelligencia mintavárosa:
Stratégiai együttműködést írt alá Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos Tóth-Szántai Józseffel, Miskolc polgármesterével és dr. Dietz Ferenccel, a Gábor Dénes Egyetem elnökével, mely megállapodás szerint Miskolc lesz Magyarország első mesterséges intelligencia mintavárosa. A városvezetés célja, hogy a mesterséges intelligencia (MI) eszközeit aktívan bevonja a város üzemeltetésébe és fejlesztésébe, például a közlekedés, az energiahatékonyság, a hulladékgazdálkodás és a városi szolgáltatások terén. A Mesterséges Intelligencia Koalícióhoz való csatlakozással Miskolc nemcsak a legújabb technológiákhoz férhet hozzá, hanem egy szakértői közösség tagjává is válik, amely támogatja az MI-fejlesztések gyors és hatékony bevezetését.
DÁP szelfis azonosítás funkció
A Digitális Állampolgár mobilalkalmazás új funkcióval, a szelfis regisztrációval bővült, amelynek köszönhetően a felhasználók egyszerűen, személyi igazolványuk vagy útlevelük és egy szelfi segítségével regisztrálhatnak, megkönnyítve ezzel a digitális ügyintézést. A fejlesztés célja, hogy az állampolgárok gyorsan és biztonságosan intézhessék ügyeiket, például személyes és gépjárműadataik elérését, erkölcsi bizonyítvány igénylését, valamint időpontfoglalást a kormányablakokba.
A szelfis regisztráció folyamatáról bővebben ide kattintva lehet tájékozódni.
Kiberbiztonság és Mesterséges Intelligencia Szakmai Konferencia
A 2025. április 10-én rendezték meg a Ludovika Nemzeti Közszolgálati Egyetem Széchenyi Dísztermében a „Kiberbiztonság gyakorlatAI” című szakmai konferenciát, melyen a mesterséges intelligencia (MI) és a kiberbiztonság összefüggéseiről volt szó. A rendezvényt az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Kiberbiztonsági Kutatóintézete, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete, valamint a Hírközlési és Informatikai Tudományos EIVOK szakosztálya közösen szervezte. A konferencia célja az MI kettős természetének bemutatása volt.
Szabó Lajos, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetének igazgatója előadásában kiemelte, hogy az MI alkalmazása nem csupán technológiai, hanem bizalmi és felelősségi kérdés is.
Varga Pál, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezetője nyitó előadásában átfogó képet adott a mesterséges intelligencia és kiberbiztonság összekapcsolódásáról, melyben elmondta, hogy a generatív MI ma már a legfontosabb kiberfenyegetések között szerepel, ugyanakkor az új technológia a kibertámadások elleni védekezés egyik leghatékonyabb eszköze.
A konferencia során a szakértők a gyakorlati alkalmazások mellett az etikai, jogi és társadalmi dilemmákra is kitértek, miközben hangsúlyozták az emberi felelősség kulcsszerepét. A rendezvény célja az volt, hogy elősegítse a mesterséges intelligencia és a kiberbiztonság területén dolgozó szakemberek közötti párbeszédet és együttműködést.