Munkavédelmi képviselő választási kötelezettség duális képzőhelyen

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvtv.) 70/A. § (1) bekezdésének a) pontja szerint munkavédelmi képviselő választást kell tartani minden munkáltatónál, ahol a munkavállalók létszáma legalább húsz fő”. A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztálya arról adott tájékoztatást, hogy hogyan kell számolni ezt a húsz főt, és hogy amennyiben a duális képzőhely mint munkáltató a szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatott tanulókkal, képzésben résztvevőkkel együtt éri el vagy haladja meg a 20 fős alkalmazotti létszámot, vonatkozik-e rá ez a kötelezettség.

A válasz, hogy jogviszony típusától és időtartamától függetlenül minden munkavállaló beleszámít, így a szakképzési munkaszerződéssel duális szakirányú oktatásban részt vevők is, akkor is, ha csak néhány hétre haladja meg a cég foglalkoztatottjainak létszáma a 20 főt (pl. nyári egybefüggő gyakorlat idejére).

Indoklás:

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 70/A. § (1) bekezdésének a) pontja szerint, ”munkavédelmi képviselő választást kell tartani minden munkáltatónál, ahol a munkavállalók létszáma legalább húsz fő. „

Az Mvt. 87. § 8. pont e) alpontja szerint pedig munkáltató: a munkavállalót szervezett munkavégzés keretében foglalkoztató és munkáltatónak kell tekinteni a duális képzőhelyet.

Az Mvt. 87. § 9. pontja rögzíti, hogy a duális képzőhelyen, a hallgatói jogviszonyban a gyakorlati képzés során végzett munka szervezett munkavégzésnek minősül, így tekintettel az Mvt. 87. § 6. pontjára is, az érintett tanulók, hallgatók munkavállalók.

A fentiekre való tekintettel tehát, amennyiben a munkáltató teljes állományi létszáma – akár időszakosan is, de – eléri a 20 főt, a munkáltatónak a munkavédelmi képviselőválasztást le kell bonyolítania, különben az Mvt.-ben foglalt kötelezettségének arra az időszakra nem tesz eleget.

Az illetékes minisztérium véleménye alapján tehát munkavédelmi képviselő választási kötelezettség keletkezik a cégnél akkor is, ha rövid ideig haladja meg a cég létszáma a 20 főt. Ugyanakkor a szabályok értelmében a képviselőválasztás megszervezésére fél év áll cég rendelkezésére [Mvtv. 70/A. § (1a)], a képviselőt a munkavállalók maguk közül öt évre választják [Mvtv. 70/A. § (3)].

Vélemény:

Így az MKIK véleménye, hogy ha csak egyszer haladja meg a létszám a 20 főt a rövid ciklusú szakképzési munkaszerződések miatt, akkor az elvi kötelezettség keletkezése ellenére sem szükséges valójában lefolytatni a választást. Ha azonban a szakképzési munkaszerződések révén évente előforduló helyzet, hogy rövid ideig 20 főt meghaladó a létszám, úgy a választást le kell folytatni, és az ezzel kapcsolatos kötelezettségeknek (pl. továbbképzés) eleget tenni.